Przedawnienie długu u komornika i nakazu zapłaty. Przedawnione długi w egzekucji komorniczej. - Antywindykacja EuroLege

Przedawnienie długu – kiedy dług się przedawnia, jak przedawnić dług u komornika. Poradnik 2020

Oceń artykuł: 

Komornik prowadzi wobec Ciebie egzekucję? Chciałbyś się dowiedzieć, czy istnieje możliwość przedawnienia długu u komornika? A może został wydany wobec Ciebie sądowy nakaz zapłaty, a Ty chciałbyś doprowadzić do jego przedawnienia? O tym oraz o innych ciekawostkach dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Przedawnienie długu i nakazu zapłaty – kiedy długi się przedawniają? Kilka informacji o przedawnieniu.

Kwestia przedawnienia długów jest bardzo złożonym zagadnieniem. Po wprowadzeniu nowelizacji dotyczącej przedawnienia roszczeń, nastąpiło wiele zmian. Niestety zmiany te w zdecydowanej większości nie są korzystane dla konsumentów. Wręcz przeciwnie, preferują przedsiębiorców, np. banki czy firmy windykacyjnej.

Przedawnienie długu następuje po upływie określonego prawem czasu. Ogólnym terminem przedawnienia długów jest obecnie okres 6 lat. Termin ten skrócony został z 10 lat. Jeśli jednak Ty, jako konsument posiadasz dług u przedsiębiorcy, to termin przedawnienia nie uległ zmianie i wynosi zazwyczaj 3 lata. W takim też terminie (3 lata) przedawniają się zadłużenia z tytułu:

Krótszy, bo zaledwie 1-roczny termin przedawnienia dotyczy przejazdów bez ważnego biletu w środkach komunikacji masowej, np. mandat ZTM, mandat MPK i innych.

Z kolei 2-letni termin przedawnienia dotyczy długów z tytułu prowadzenia rachunku bankowego, tzw. debet na rachunku.

Od kiedy liczyć termin przedawnienia długu? Przepisy każą robić to od dnia wymagalności. Będzie to zazwyczaj data, do której miałeś spełnić swoje świadczenie.

Przykład: jeśli zapomniałeś zapłacić rachunku za telefon z data płatności na 10.01.2010 roku, to ta właśnie data jest data wymagalności.

W sytuacji jak w podanym przykładzie termin przedawnienia nastąpi w dniu 10.01.2013 roku. Jeśli jednak termin przedawnienia będzie przypadał po 09 lipca 20108 roku, to wówczas może nastąpić sytuacja, że przedawnienie nastąpi na koniec roku, czyli np. 31 grudnia 2018 roku. Jest to efekt niekorzystnych zmian przepisów dla konsumentów. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Nowe niekorzystne terminy przedawnienia roszczeń.

od kiedy dług staje się wymagalny

Przedawnienie egzekucji komorniczej, sądowego nakazu zapłaty albo wyroku. Jak przedawnić nakaz zapłaty?

Chciałbyś przedawnić nakaz zapłaty wydany przez sąd? A może chciałbym, aby przedawnieniu uległ wyrok zasądzający dług na rzecz firmy windykacyjnej, np. Lindorff czy GPM Vindexus? Niestety nie będzie to już takie łatwe. Dlaczego? Ponieważ roszczenia zasądzone tytułami wykonawczymi przedawniają się obecnie po 6 latach, chociaż niektórzy komentatorzy twierdzą, że nadal po 10 latach. W każdym razie skupmy się na zasadzie obliczania terminu przedawnienia nakazu zapłaty albo innego orzeczenia sądowego.

Termin przedawnienia nakazu zapłaty albo innego orzeczenia sądowego liczymy od dnia jego uprawomocnienia się (przedawnienie egzekucji komornicznej), a nie od daty jego wydania. To bardzo ważne, ponieważ daty te niekiedy bywają bardzo odległe. Następnie od ustalonej daty uprawomocnienia się odliczamy termin przedawnienia.

UWAGA! Jeśli po wydaniu nakazu zapłaty nastąpiła jakakolwiek czynność zmierzająca do zaspokojenia albo zabezpieczenia roszczenia, to wówczas termin przedawnienia ulegnie przerwaniu i zacznie swój bieg od nowa!

Co takiego może przerwać bieg terminu przedawnienia? Przyczyn może być wiele, oto kilka z nich:

  • nadanie klauzuli wykonalności,
  • skierowanie sprawy do komornika sądowego,
  • uznanie długu,
  • zawarcie ugody.

Przedawnienie długu u komornika 2020. Czy to jest możliwe?

Jeśli w Twojej sprawie komornik prowadzi egzekucję komorniczą to nie masz szans na przedawnienie swojego zadłużenia. W momencie złożenia wniosku o egzekucje komorniczą termin przedawnienia przerywa się. Natomiast na czas trwania egzekucji termin przedawnienia ulega zawieszeniu. Takie zawieszenie terminu biegu przedawnienia trwa aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania egzekucyjnego. Jaki z tego wniosek? Dopiero od dnia uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu egzekucji zaczyna bieg nowy termin przedawnienia przeciwko nakazowi zapłaty!

Zamiast liczyć na przedawnienie długu w sprawie, w której jest komornik lepiej sprawdzić, czy można wstrzymać czynności komornika. W tym celu trzeba zadać sobie pytanie: czy zanim pojawił się komornik otrzymałem nakaz zapłaty z sądu albo inne pismo sądowe w tej sprawie? Jeśli odpowiedź brzmi: NIE, to wówczas należy wdrożyć procedurę uchylenia nakazu zapłaty 2020 i zatrzymania komornika. Jak to zrobić? Pisaliśmy już o tym w naszym poradniku dostępnym tutaj: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą.

Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu dla kancelarii prawnych Orły Prawa.

Anuluj dług i sądowy nakaz zapłaty w całości! Doświadczeni prawnicy pomogą Ci wygrać sprawę w sądzie.

DARMOWA ANALIZA!

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ TERAZ

Skontaktujemy się z Tobą w 24 h!

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przed wyrażeniem zgody zapoznaj się z Regulaminem świadczenia pomocy prawnej oraz Polityką prywatności.

Zostałeś pozwany o zapłatę długu, albo nagle pojawił się komornik i nie wiesz dlaczego?

SKORZYSTAJ Z DARMOWEJ ANALIZY PRAWNEJ!​

Pamiętaj! Termin na złożenie odwołania do sądu jest ograniczony. Każdy dzień zwłoki zmniejsza Twoje szanse na wygraną!
Niczym nie ryzykujesz, bo analiza prawna jest bezpłatna i nie ma żadnych ukrytych kosztów.
close-link
Zostałeś pozwany o zapłatę długu? Zgłoś się już teraz po bezpłatną analizę prawną!
PRZEJDŹ do FORMULARZA