Komornik bez powiadomienia? Wielu z naszych Klientów i czytelników naszego bloga zadaje sobie pytanie „nie otrzymałem wyroku sądu, a mam komornika – jak to możliwe?”. W praktyce okazuje się, że takie zjawiska nie należą do rzadkości. Przeciwnie, w starszych sprawach – zwykle sprzed kilku lat – do naszej Kancelarii trafiają licznie sprawy, w których osoby zadłużone dowiadują się o postępowaniu egzekucyjnym.
Co zrobić kiedy nie otrzymałeś wyroku sądu a masz komornika? Jak się zachować i gdzie zgłosić się o ewentualną pomoc? O tym poniżej.
Sensem postępowania egzekucyjnego jest maksymalne zaskoczenie osoby zadłużonej. Dlatego po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji przez wierzyciela komornik nie powiadamia natychmiast dłużnika o wszczętym postępowaniu. Zanim do dłużnika dotrze zawiadomienie o wszczęciu egzekucji to komornik dokonuje szybkiego zajęcia niektórych części jego majątku. Zwykle na szybko i bez żadnego uprzedzenia zajęciu podlegają:
W efekcie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji dociera do osoby zadłużonej później niż pierwsze skutki działań komornika.
Dzięki sprawnie działającemu systemowi PESEL i OGNIVO komornik może w bardzo szybkim czasie ustalać konta bankowe dłużnika, miejsce jego pracy, a także to czy pobiera jakieś świadczenia podlegające egzekucji. Uniknięcie tego nie jest łatwe. Chociaż istnieją konta bez komornika, jak np. REVOLUT czy konto socjalne. Założyć je jednak trzeba zanim pojawi się postępowanie egzekucyjne. W przeciwnym wypadku wszystkie pieniądze na tradycyjnym koncie bankowym mogą zostać zajęte z wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym. Wynosi ona obecnie 3/4 minimalnego wynagrodzenia w kraju.
Powyższe nie oznacza, że w sprawie nie możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której możliwe jest zablokowanie komornika. Czy jest to możliwe w danej sprawie zależy od okoliczności. Jakich? O tym za chwilę.
Zanim pojawi się komornik w życiu osoby zadłużonej to stan ten poprzedzają pewne wydarzenia. Najważniejszym jest sprawa sądowa. Oznacza to, że zanim pojawia się komornik dłużnik powinien otrzymać co najmniej jedno pismo z sądu w danej sprawie. W większości przypadków tak jest. Zdarza się jednak, że na skutek błędów sądowych – a takie się zdarzają – pozwany dłużnik nic nie wiedział o sprawie sądowej. Natomiast działania komornika stanowią dla niego całkowite zaskoczenie. Dzieje się tak wtedy, gdy:
Zdecydowanie najczęściej w praktyce mamy do czynienia z tym pierwszym zjawiskiem. Dotyczy ono sądów w całej Polsce. Natomiast bez wątpienia kilka lat temu problem ten dotyczył w dużej mierze e-sądu w Lublinie procedującego w trybie EPU. Problemem było to, że listy sądowe z nakazami zapłaty wysyłane były na stare adresy podawane przez powodów w pozwach. Innym powodem było to, że osoba pozwana była zameldowana w jednym miejscu, a w innym faktycznie zamieszkiwała. Zwykle zdarzało się to na skutek przeprowadzki w kraju albo wyjazdu poza granicę RP.
W okolicznościach jak wyżej, czyli błędów związanych z doręczeniami przesyłek sądowych zrodziły się liczne problemy. Podstawowy to taki, że nagle u osób nie mających żadnej wiedzy na temat spraw sądowych pojawiał się komornik i zajmował im konta bankowe, wynagrodzenie za pracę czy też inne wierzytelności. Poczucie krzywdy takich ludzi jest zwykle duże. Czują się oszukani i pozostawieni bez możliwości faktycznego wsparcia w obliczu traconych majątków.
Dlatego w Kancelarii EUROLEGE już wiele lat temu powołaliśmy specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. W ten sposób pomagamy dłużnikom, którzy zostali całkowicie zaskoczeni pojawieniem się komornika w ich życiu.
W celu poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją trzeba rozpocząć szybkie działania. Najlepiej zacząć od najprostszej kwestii, tj. zadania sobie następującego pytania: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli na tak zadane pytanie udzielisz odpowiedzi „NIE” to znaczy, że szansa na oddłużenie jest bardzo blisko. Trzeba tylko zacząć działać. Rozpocząć trzeba od ustaleń związanych z tytułem wykonawczym. Nie wolno zwlekać, ponieważ każdy dzień to stracone pieniądze.
Sprawdź w pierwszej kolejności jaki komornik prowadzi Twoją egzekucję i pod jakim numerem sprawy (sygnatura akt komorniczych). Dowiesz się tego w banku prowadzącym Twój zajęty rachunek, u pracodawcy albo w jednostce organu emerytalno – rentowego. Następnie zadzwoń do komornika i ustal następujące informacje:
Mając takie informacje wykonaj telefon do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i podając sygnaturę akt sprawy ustal na jaki adres wysyłana była do Ciebie korespondencja. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to jakiś stary i nieaktualny adres zamieszkania (zameldowania). Pamiętaj, że adres zameldowania, np. zameldowanie u rodziców a komornik, nie jest adresem zamieszkania. Jeśli Twój adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania, to kluczowy dla sprawy jest adres zamieszkania.
Następnie koniecznym stanie się złożenie pisma w sądzie o doręczenie na prawidłowy adres tytułu egzekucyjnego. Potem albo razem z tą czynnością trzeba złożyć odwołanie od orzeczenia sądu, które stanowi podstawę egzekucji komorniczej. O całej sytuacji trzeba również zawiadomić komornika i często także wierzyciela. Każdą z tych czynności trzeba wykonywać jedna po drugiej, zachowując kolejność.
Wykonanie całej procedury oddłużania z komornikiem nie jest zadaniem łatwym. Trzeba mieć trochę doświadczenia praktycznego, aby bez przeszkód załatwić całą sprawę. Dlatego w Kancelarii EUROLEGE – jak już wspomnieliśmy wyżej – powołaliśmy specjalny zespół prawników od spraw antywindykacji komorniczej. Pomagamy od wielu lat w takich sprawach. Nasi prawnicy niosą pomoc przed każdym sądem i komornikiem w Polsce.
Dzięki organizacji pracy zdalnej (online) jesteśmy w stanie pomagać dłużnikom w całym kraju. U nas sprawę zgłosisz i załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko bezpiecznie, szybko i wygodnie.
Wstępną analizę sprawy wykonasz u nas bezpłatnie. Bez żadnych zobowiązań. A jeśli po analizie prawnej stwierdzimy, że jesteśmy w stanie Ci pomóc, to oczywiście zaproponujemy Ci pomoc naszych prawników.
Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.
Tel: 530 333 130
Mail: kontakt@eurolege.pl
Wyślij zgłoszenie: www.eurolege.pl/zgloszenie/
Miałem podobną sytuację, ale dzięki wskazówką Eurolege poradziłem sobie z tym i mam spokój. Firmy windykacyjne korzystają z niewiedzy i zaskoczenia pozwanego, wydaje mi się że specjalnie w pozwach podają nieaktualne dane aby szybko załatwić sprawę bez odwołań.
Eurolege robi robotę i pomaga w większości przypadków.
Warto byc z wami serdecznie pozdrawiam
Czy komornik może zająć zwrot podatku z urzędu skarbowego?
Zostaw komentarz