Komornik bez powiadomienia? Wielu z naszych Klientów i czytelników naszego bloga zadaje sobie pytanie „nie otrzymałem wyroku sądu, a mam komornika – jak to możliwe?”. W praktyce okazuje się, że takie zjawiska nie należą do rzadkości. Przeciwnie, w starszych sprawach – zwykle sprzed kilku lat – do naszej Kancelarii trafiają licznie sprawy, w których osoby zadłużone dowiadują się o postępowaniu egzekucyjnym.

Co zrobić kiedy nie otrzymałeś wyroku sądu a masz komornika? Jak się zachować i gdzie zgłosić się o ewentualną pomoc? O tym poniżej.

Komornik z zaskoczenia. Czy to normalne?

Sensem postępowania egzekucyjnego jest maksymalne zaskoczenie osoby zadłużonej. Dlatego po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji przez wierzyciela komornik nie powiadamia natychmiast dłużnika o wszczętym postępowaniu. Zanim do dłużnika dotrze zawiadomienie o wszczęciu egzekucji to komornik dokonuje szybkiego zajęcia niektórych części jego majątku. Zwykle na szybko i bez żadnego uprzedzenia zajęciu podlegają:

  • konto bankowe,
  • wynagrodzenie za pracę (zlecenie, o dzieło),
  • emerytura i renta.

W efekcie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji dociera do osoby zadłużonej później niż pierwsze skutki działań komornika.

Dzięki sprawnie działającemu systemowi PESEL i OGNIVO komornik może w bardzo szybkim czasie ustalać konta bankowe dłużnika, miejsce jego pracy, a także to czy pobiera jakieś świadczenia podlegające egzekucji. Uniknięcie tego nie jest łatwe. Chociaż istnieją konta bez komornika, jak np. REVOLUT czy konto socjalne. Założyć je jednak trzeba zanim pojawi się postępowanie egzekucyjne. W przeciwnym wypadku wszystkie pieniądze na tradycyjnym koncie bankowym mogą zostać zajęte z wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym. Wynosi ona obecnie 3/4 minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Powyższe nie oznacza, że w sprawie nie możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której możliwe jest zablokowanie komornika. Czy jest to możliwe w danej sprawie zależy od okoliczności. Jakich? O tym za chwilę.

Jak to możliwe, że nie mam wyroku sądu, a mam komornika?

Zanim pojawi się komornik w życiu osoby zadłużonej to stan ten poprzedzają pewne wydarzenia. Najważniejszym jest sprawa sądowa. Oznacza to, że zanim pojawia się komornik dłużnik powinien otrzymać co najmniej jedno pismo z sądu w danej sprawie. W większości przypadków tak jest. Zdarza się jednak, że na skutek błędów sądowych –  a takie się zdarzają – pozwany dłużnik nic nie wiedział o sprawie sądowej. Natomiast działania komornika stanowią dla niego całkowite zaskoczenie. Dzieje się tak wtedy, gdy:

  • sąd wysyła pismo na stary i nieaktualny adres pozwanego,
  • sąd wysyła pismo na stare dane osobowe (nazwisko) osoby pozwanej.

Zdecydowanie najczęściej w praktyce mamy do czynienia z tym pierwszym zjawiskiem. Dotyczy ono sądów w całej Polsce. Natomiast bez wątpienia kilka lat temu problem ten dotyczył w dużej mierze e-sądu w Lublinie procedującego w trybie EPU. Problemem było to, że listy sądowe z nakazami zapłaty wysyłane były na stare adresy podawane przez powodów w pozwach. Innym powodem było to, że osoba pozwana była zameldowana w jednym miejscu, a w innym faktycznie zamieszkiwała. Zwykle zdarzało się to na skutek przeprowadzki w kraju albo wyjazdu poza granicę RP.

DOSTAŁEŚ Z SĄDU NAKAZ ZAPŁATY?
Nie czekaj aż pojawi się komornik! Masz tylko 14 dni, aby się odwołać i umorzyć postępowanie.
Nasz prawnik bezpłatnie ustali czy masz możliwość skutecznego odwołania oraz jak możemy Ci pomóc.
Aby porozmawiać z konsultantem wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie.
UMÓW ROZMOWĘ

W okolicznościach jak wyżej, czyli błędów związanych z doręczeniami przesyłek sądowych zrodziły się liczne problemy. Podstawowy to taki, że nagle u osób nie mających żadnej wiedzy na temat spraw sądowych pojawiał się komornik i zajmował im konta bankowe, wynagrodzenie za pracę czy też inne wierzytelności. Poczucie krzywdy takich ludzi jest zwykle duże. Czują się oszukani i pozostawieni bez możliwości faktycznego wsparcia w obliczu traconych majątków.

Dlatego w Kancelarii EUROLEGE już wiele lat temu powołaliśmy specjalny zespół od spraw egzekucji komorniczych. W ten sposób pomagamy dłużnikom, którzy zostali całkowicie zaskoczeni pojawieniem się komornika w ich życiu.

Nie otrzymałem wyroku sądu i mam komornika. Od czego zacząć?

W celu poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją trzeba rozpocząć szybkie działania. Najlepiej zacząć od najprostszej kwestii, tj. zadania sobie następującego pytania: „czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?” Jeśli na tak zadane pytanie udzielisz odpowiedzi „NIE” to znaczy, że szansa na oddłużenie jest bardzo blisko. Trzeba tylko zacząć działać. Rozpocząć trzeba od ustaleń związanych z tytułem wykonawczym. Nie wolno zwlekać, ponieważ każdy dzień to stracone pieniądze.

Sprawdź w pierwszej kolejności jaki komornik prowadzi Twoją egzekucję i pod jakim numerem sprawy (sygnatura akt komorniczych). Dowiesz się tego w banku prowadzącym Twój zajęty rachunek, u pracodawcy albo w jednostce organu emerytalno – rentowego. Następnie zadzwoń do komornika i ustal następujące informacje:

  • sąd, który wydał tytuł wykonawczy,
  • nazwa tytułu wykonawczego,
  • data wydania tytułu wykonawczego,
  • sygnatura akt tytułu wykonawczego,
  • wierzyciel.

Mając takie informacje wykonaj telefon do sądu, który wydał tytuł wykonawczy i podając sygnaturę akt sprawy ustal na jaki adres wysyłana była do Ciebie korespondencja. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to jakiś stary i nieaktualny adres zamieszkania (zameldowania). Pamiętaj, że adres zameldowania, np. zameldowanie u rodziców a komornik, nie jest adresem zamieszkania. Jeśli Twój adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania, to kluczowy dla sprawy jest adres zamieszkania.

Następnie koniecznym stanie się złożenie pisma w sądzie o doręczenie na prawidłowy adres tytułu egzekucyjnego. Potem albo razem z tą czynnością trzeba złożyć odwołanie od orzeczenia sądu, które stanowi podstawę egzekucji komorniczej. O całej sytuacji trzeba również zawiadomić komornika i często także wierzyciela. Każdą z tych czynności trzeba wykonywać jedna po drugiej, zachowując kolejność.

Mam komornik bez uprzedzenia. Gdzie zgłosić się o pomoc w załatwieniu sprawy?

Wykonanie całej procedury oddłużania z komornikiem nie jest zadaniem łatwym. Trzeba mieć trochę doświadczenia praktycznego, aby bez przeszkód załatwić całą sprawę. Dlatego w Kancelarii EUROLEGE – jak już wspomnieliśmy wyżej – powołaliśmy specjalny zespół prawników od spraw antywindykacji komorniczej. Pomagamy od wielu lat w takich sprawach. Nasi prawnicy niosą pomoc przed każdym sądem i komornikiem w Polsce.

Dzięki organizacji pracy zdalnej (online) jesteśmy w stanie pomagać dłużnikom w całym kraju. U nas sprawę zgłosisz i załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu czy pracy. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko bezpiecznie, szybko i wygodnie.

Wstępną analizę sprawy wykonasz u nas bezpłatnie. Bez żadnych zobowiązań. A jeśli po analizie prawnej stwierdzimy, że jesteśmy w stanie Ci pomóc, to oczywiście zaproponujemy Ci pomoc naszych prawników.

Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz także wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami:


4.9/5 - (33 votes)

Kategorie: Porady dla dłużników

O Autorze

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze

Maksymilian pisze:

Miałem podobną sytuację, ale dzięki wskazówką Eurolege poradziłem sobie z tym i mam spokój. Firmy windykacyjne korzystają z niewiedzy i zaskoczenia pozwanego, wydaje mi się że specjalnie w pozwach podają nieaktualne dane aby szybko załatwić sprawę bez odwołań.
Eurolege robi robotę i pomaga w większości przypadków.

Jan pisze:

Warto byc z wami serdecznie pozdrawiam

Kancelaria EuroLege pisze:

Bardzo nam miło to słyszeć Panie Janie. Serdecznie pozdrawiamy! :)

Monika pisze:

Czy komornik może zająć zwrot podatku z urzędu skarbowego?

Kancelaria EuroLege pisze:

Tak, jest to możliwe jak najbardziej. Pisaliśmy o tym na naszym blogu w tym artykule: https://www.eurolege.pl/czy-komornik-moze-zajac-zwrot-podatku/
Warto byłoby w tym kontekście sprawdzić jednak czy komornik w ogóle może działać w Pani sprawie. Chodzi o to, czy tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji nie jest wadliwy. Każdego dnia spotykamy się z takimi przypadkami. Wówczas możliwe jest nie tylko umorzenie egzekucji, ale także odzyskanie wszystkich pieniędzy zabranych przez komornika. Wstępna analiza sprawy jest u nas całkowicie bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje. Zapraszamy do kontaktu: https://www.eurolege.pl/kontakt/