Masz komornika i odziedziczyłeś spadek, w którym są wartościowe przedmioty albo pieniądze? W większości przypadków jest to zdarzenie materialnie poprawiające stan posiadania. Jednak dla osób, które mają komornika może też stanowić całkiem spore wyzwanie.

Sprawdź, czy możesz wstrzymać komornika i anulować dług.

Czy komornik może zająć spadek oraz jak komornik dowiaduje się o spadku? Odpowiedzi na te pytania i inne powiązane z tą tematyką znajdziesz w poniższym artykule. Na koniec wskażemy również sposoby pozbycia się komornika z naszego życia, warunki jakie trzeba spełnić, aby się tak stało oraz miejsca, gdzie można zgłosić się o pomoc.

Czy komornik szuka spadku?

Proces egzekucji zależy w wielu wymiarach nie tylko od aktywności komornika, ale również wierzyciela. Jeśli ten drugi jest mocno zainteresowany egzekucją to skuteczność działań komornika może być znacznie wyższa. Szczególnie ma to znaczenie w zakresie docierania do informacji o potencjalnym majątku dłużnika.

Odnosząc się jednak do organu egzekucyjnego i spadku. Komornik nie szuka samodzielnie informacji czy dłużnik nabył spadek czy też nie. Informacja na ten temat może wypłynąć właściwie głównie z dwóch źródeł, tj.:

Komornik zajął twoje konto, pensję lub emeryturę?

Wiele egzekucji można wstrzymać, zmniejszyć dług i odzyskać zabrane pieniądze

Przeanalizujemy Twoją sprawę bez żadnych początkowych kosztów i powiemy jak możemy Ci pomóc.

  • od dłużnika,
  • od wierzyciela.

W przypadku dłużnika wszystko rozbija się o wykaz majątku dla komornika. Rozpoczynając egzekucję komornik sądowy zobowiązuje dłużnika do tego, aby podał mu informacje o posiadanym majątku. Ich przekazanie niejako jest obowiązkowe, a brak ich podania grozi nałożeniem grzywny przez komornika do 5000 zł. Natomiast podanie przez dłużnika nieprawdziwych informacji stanowi przestępstwo. Zatem zarówno unikanie odpowiedzi na pytania komornika jak i udzielanie odpowiedzi fałszywych grozi konsekwencjami prawnymi.

Rozróżnić tutaj należy jednak dwie sytuacje. Po pierwsze gdy dłużnik nabywa spadek przed rozpoczęciem egzekucji i zapytaniem komornika i kiedy nabywa spadek po wszczęciu egzekucji. W drugiej sytuacji pozycja dłużnika jest bardziej komfortowa.

Natomiast jeśli chodzi o wierzyciela to dowiadując się o śmierci spadkodawcy osoby zadłużonej może złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Zdecydowanie ma w takiej sytuacji interes prawny do działania. Objawia się on tym, że posiada prawo do zapłaty długu przeciwko osobie zadłużonej będącej spadkobiercą.

Jak komornik dowiaduje się o spadku?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, komornik dowiaduje się o spadku od dłużnika albo od wierzyciela. Komornik dowiaduje się od dłużnika o spadku wprost na podstawie zapytań kierowanych do osoby zadłużonej. Powinna ona udzielić komornikowi informacji o osobie spadkobiercy oraz ewentualnych aktywach wchodzących w skład spadku po osobie zmarłej. Pamiętać jednak trzeba, że do spadku mogą być powołani również inni spadkobiercy. Do czasu działu spadku realizacja roszczeń przez wierzyciela może być bardzo utrudniona.

Koniecznie trzeba również pamiętać i o tym, że odrzucenie spadku przez dłużnika może zostać potraktowane jako działanie niezgodne z interesem wierzyciela. W takiej sytuacji może pojawić się skarga pauliańska.

Wyjawienie majątku dłużnika. Trzeba na to uważać.

Jeśli postępowanie egzekucyjne okaże się bezskuteczne wierzyciel dysponuje dodatkowymi argumentami. Może złożyć do sądu wniosek o wyjawienie majątku przeciwko osobie zadłużonej. Taki wniosek składa się zawsze do sądu. Wierzyciel może zrobić to w każdym czasie. Celem postępowania o wyjawienie majątku jest ustalenie aktualnego stanu posiadania osoby zadłużonej. Dotyczy to również danych dotyczących nabytych spadków. Podanie nieprawdziwych informacji albo zatajenie informacji przed sądem jest bardzo ryzykowne. Grozi za to odpowiedzialność karna. Dlatego odziedziczenie majątku po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym wcale nie musi oznaczać, że dłużnik może czuć się bezpiecznie. Rodzinny majątek nadal może być w niebezpieczeństwie.

Trzeba jednak w takich okolicznościach sprawdzić, czy komornik na pewno może działać. Samo istnienie tytułu wykonawczego jeszcze nie musi oznaczać końca walki o oddłużenie. Przeciwnie, w pewnych warunkach i okolicznościach możliwe jest uchylenie tytułu wykonawczego (uchylenie klauzuli wykonalności) i umorzenie egzekucji! Jak to zrobić i pod jakimi warunkami? O tym poniżej.

Jak uwolnić się od komornika? Czy mam na to szansę?

Pojawienie się komornika w życiu osoby zadłużonej zawsze jest trudnym przeżyciem. Zajęte konto w banku, komornik na wynagrodzeniu za pracę czy rencie lub emeryturze. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że możliwe jest zablokowanie działań organu egzekucyjnego. Nie jest to zadanie łatwe i dostępne w każdej sytuacji, ale zawsze warto chociaż ustalić, czy możliwe do wykonania w zaistniałym stanie faktycznym.

Od czego zacząć? Odpowiedz sobie na proste pytanie: „Czy zanim pojawił się komornik otrzymywałem/am jakiekolwiek pisma z sądu w tej sprawie?”. Jeśli odpowiedź na zadane pytanie zabrzmi „NIE” to oznacza, że masz duże szanse na powodzenie w procesie oddłużania z komornikiem. Jednak samo nic się nie zrobi. Musisz wykonać kilka podstawowych czynności, a potem najlepiej jeśli sprawą zajmie się prawnik od długów.

Obowiązkiem osoby zadłużonej w takiej sytuacji jest załatwienie kilku istotnych dla sprawy informacji. Należy wykonać telefon do komornika i zapytać o:

  • nazwę tytułu wykonawczego,
  • nazwę sądu wydającego tytuł wykonawczy,
  • datę wydania tytułu wykonawczego,
  • sygnaturę akt tytułu wykonawczego,
  • nazwę wierzyciela widniejącego w tytule wykonawczym.

Jeśli nie masz informacji o komorniku prowadzącym egzekucję ustal to:

Resztą już zajmą się prawnik od spraw komorniczych.

Gdzie zgłosić się o pomoc w sprawie umorzenia egzekucji?

W Kancelarii EUROLEGE zajmujemy się sprawami sądowymi i komorniczymi już od wielu lat. Mamy za sobą tysiące procesów zakończonych sukcesem, tj., całkowitym albo częściowym anulowaniem zadłużenia. Specjalnie dla spraw objętych egzekucją komorniczą stworzyliśmy zespół prawników – ekspertów. Z naszej pomocy skorzystało już wiele tysięcy osób z całej Polski. Pomagamy naszym Klientom przed każdym sądem i komornikiem w kraju. Osoby mieszkające za granicą, ale mające długi w Polsce również mogą skorzystać z naszej fachowej pomocy.

Jak możesz zgłosić się do nas o pomoc? Wszystko jest niezwykle proste. Działamy zdalnie, a powierzenie nam sprawy nie wymaga bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu.

Potrzebujesz pomocy w sprawie komorniczej? Napisz do nas lub zadzwoń. Możesz również wysłać do nas zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Najpóźniej kolejnego dnia roboczego jeden z naszych konsultantów zadzwoni do Ciebie i ustali jak możemy Ci pomóc. Wstępna konsultacja z naszym prawnikiem jest całkowicie darmowa i do niczego nie zobowiązuje.

Zatrzymaj egzekucję i anuluj dług!

Skontaktuj się z nami:

Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege

Kancelaria Eurolege

Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.

4.7/5 - (37 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *