Miliony osób w całej Polsce mają problem z długami. W środowisko świata finansów, na przestrzeni wielu lat wrosła bardzo mocno branża windykacyjna. Widać to szczególnie po liczbie podmiotów, które aktualnie zajmują się windykacją. Znaczną część z nich stanowią firmy windykacyjne, które skupują długi od banków, chwilówek czy firm telekomunikacyjnych. Widzimy to także z perspektywy naszej Kancelarii EUROLEGE. Z każdym rokiem liczba osób zgłaszających się do nas o pomoc nie spada, a wręcz ciągle rośnie.
Osoby, które zgłaszają się do nas bardzo często zadają pytanie: „Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej?” Czy to w ogóle jest możliwe? Pytaniem pojawiającym się równie często jest: „czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?”. Przerażenie konsumentów jest uzasadnione. Nikt nie chce mieć problemów. Jednak odpowiednie działania i zachowania wobec systemu windykacji mogą okazać się zbawienne. Świadomy swoich praw konsument może nawet doprowadzić do całkowitego anulowania długu. W szczególności, gdy przez problemy natury prawnej prowadzi go doświadczony prawnik od długów.
Na czym polega działalność firm windykacyjnych?
Firmy windykacyjne możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to firmy, które zajmują się zakupem wierzytelności (długów) od banków, chwilówek czy firm telekomunikacyjnych. Stanowią one trzon branży windykacyjnej w Polsce. Do potentatów na tym polu zaliczyć można takie podmioty jak:
- Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
- BEST III Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
- Kredyt Inkaso Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
- Alektum Capital AG,
- Svea Ekonomi Cyprus Ltd.
Druga grupa firm windykacyjnych to te, które nie skupują wierzytelności, ale zajmują się ich dochodzeniem na rachunek zleceniodawcy. Takim podmiotem zlecającym mogą być właśnie banki, firmy pożyczkowe czy telekomunikacyjne. Co ciekawe, nawet firmy windykacyjne skupujące zadłużenia korzystają z kancelarii windykacyjnych, które zajmują się tylko samą windykacją.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa w sprawach kredytów i pożyczek.
Dostałeś z sądu nakaz zapłaty albo wyrok w sprawie z bankiem, firmą pożyczkową lub windykacyjną
Zgłoś się po darmową analizę sprawy! Nasz prawnik ustali jak możemy Ci pomóc.
Czy można uwolnić się od firmy windykacyjnej?
Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna: TAK, można uwolnić się od firmy windykacyjnej. Tylko jak to zrobić? Nie można w tym miejscu udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od momentu, w którym znajduje się Twoja sprawa. Etapy windykacji możemy wyróżnić zasadniczo trzy (3), a są to:
- windykacja polubowna (przedsądowa),
- windykacja sądowa,
- windykacja komornicza.
W kolejnych rozdziałach omówimy każdy z etapów i wskażemy co robić kiedy mamy kontakt z windykatorem.
Jak uwolnić się od firmy windykacyjnej na etapie przedsądowym?
Rozpocznijmy od windykacji polubownej. Obecnie firmy windykacyjne szczególnie upodobały sobie tą formę windykacji należności. Powód? Zmiana przepisów kodeksu cywilnego, które uniemożliwiły pozywanie konsumentów o przedawniony dług. W efekcie firmy windykacyjne przestawiły się bardzo mocno na próby negocjacji, a nie sprawy sądowe. Te drugie zdarzają się obecnie w sprawach, w których nie mamy do czynienia z przedawnieniem długu. Etap windykacji polubownej zaczyna się od otrzymania przez potencjalnego dłużnika jednego z dwóch pism, tj.:
A więc jak uwolnić się od firmy windykacyjnej na etapie przedsądowym? Przede wszystkim otrzymując wezwanie do zapłaty czy zawiadomienie o cesji wierzytelności nie możesz spadać w panikę. Ważną kwestią jest również nie podejmowanie żadnych działań i czynności „na gorąco”. Kiedy ochłoniesz najlepiej zwróć się do prawnika o rozwikłanie informacji zawartych w piśmie od firmy windykacyjnej. Pamiętaj, że informacje tam zawarte mogą być wadliwe, a Ty nie jesteś osobą zobowiązaną do zapłaty? Przykład? Chociażby wadliwa cesja wierzytelności. Musisz wiedzieć, że firma windykacyjna na etapie przedsądowym nie ma żadnych możliwości przymusowej egzekucji zadłużenia.
A co jeśli dzwoni co Ciebie pracownik firmy windykacyjnej i żąda zapłaty długu? Opisywaliśmy schemat rozmowy z windykatorem w artykule: „Jak rozmawiać z windykatorem przez telefon?”. Pamiętaj, że większość rozmów będzie nagrywanych ze strony windykatora. Dlatego zachowuj ostrożność i niczego nie przyznawaj ani nie uznawaj bez wcześniejszej konsultacji prawnej.
Jeśli otrzymujesz pismo z firmy windykacyjnej to nie odpisuj na nie do czas, aż nie spojrzy na nie prawnik od antywindykacji. Możesz bowiem popełnić wiele błędów, które mogą Cię dużo kosztować. Jakie najczęstsze pomyłki przydarzają się potencjalnym dłużnikom, z którymi kontaktuje się firma windykacyjna? Przede wszystkim to ogólnie znane pojęcie uznanie długu. Może to nastąpić w sposób bezpośredni i pośredni. W większości przypadków dochodzi jednak do pośredniego uznania długu przez złożenie u windykatora takiego pisma jak:
- wniosek o rozłożenie na raty,
- wniosek o przedawnienie długu,
- podanie o umorzenie długu.
Jeśli chcesz uwolnić się od firmy windykacyjnej to musisz sobie uświadomić, że nie musisz rozpoczynać żadnych rozmów. Nie jesteś też osobą zobligowaną do odpisywania na listy z firmy windykacyjnej. Na tym etapie sprawy (postępowanie przedsądowe) nie możesz zrobić nic konkretnego, aby uwolnić się od firmy windykacyjnej. Możesz jedynie przeczekać ten moment. Bywa on nieznośny. Zdarza się nawet uporczywe nękanie z windykacji. Jednak nie możesz się poddawać. Kolejny etap, czyli sprawa sądowa daje szerokie możliwości oddłużania. Nawet w całości!
Sprawa sądowa – czy można uwolnić się od firmy windykacyjnej wygrywając proces?
Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu ten zazwyczaj wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nierzadko orzeczenie takie wydawane jest przez e-sąd w procedurze EPU. Co należy zrobić, aby uwolnić się od firmy windykacyjnej na etapie sądowym? Przede wszystkim koniecznie zapisz datę odbioru przesyłki sądowej jaka do Ciebie trafiła. Na złożenie pierwszego pisma w sądzie masz zwykle nie więcej niż 2 tygodnie. Termin liczy się od dnia odebrania przesyłki sądowej.
Każdy pozwany musi w odpowiednim terminie ustosunkować się do otrzymanego pisma sądowego. Koniecznością jest postawienie odpowiednich wniosków, twierdzeń oraz zarzutów. Nie jest to łatwe, dlatego zdecydowanie zalecamy korzystanie z pomocy prawników zajmujących się sprawami oddłużeniowymi. Przeciwnicy procesowi, czyli banki, chwilówki i firmy windykacyjne korzystają z pomocy wyspecjalizowanych pełnomocników procesowych. W celu równoważenia szans z Twojej strony również sprawą powinien zajmować się doświadczony antywindykator.
W Kancelarii EUROLEGE mamy świadomość, że osoby zadłużone nie są zawodowymi prawnikami. W związku z tym poruszanie się w meandrach procesu sądowego nie jest dla nich łatwe. Z tego też powodu skupiliśmy się już wiele lat temu na taniej i powszechnie dostępnej pomocy dłużnikom. Wiemy jak wiele spraw mogło zostać wygranych, a przez błędy konsumentów ostatecznie zostały przegrane. Pierwsza kwestia to brak terminowości w składanych pismach. Druga to błędy formalne popełniane przez osoby zadłużone. W ten sposób dochodzi do odrzucenia sprzeciwu albo innych pism.
W naszej Kancelarii EUROLEGE od wielu lat pomagamy konsumentom w sporach z bankami, firmami pożyczkowymi oraz windykacyjnymi. Wygraliśmy już ponad 7500 procesów sądowych i anulowaliśmy zadłużenia na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych! Wiemy, że z firmą windykacyjną można wygrać w sądzie. Mało tego, dużo wyroków jakie otrzymujemy to te oddalające powództwo w całości. A więc możemy powiedzieć, że można uwolnić się od firmy windykacyjnej w sprawie sądowej. Oczywiście nie jest to zawsze możliwe. W poszczególnych sprawach, jeśli nie jest możliwa wygrana w całości zawsze staramy się maksymalizować zysk Klienta. Wówczas walczymy o oddłużenie w części.
Nasze doświadczenia pokazują, że brak reakcji i woli walki ze strony potencjalnie zadłużonej osoby to skazywanie siebie i nierzadko członków własnych rodzin na płacenie kwot, których nie trzeba byłoby płacić gdyby odpowiednio podjęte wcześniej działania. Dlatego kiedy otrzymujesz pismo z sądu działaj jak najszybciej. Problem sam się nie rozwiąże, a jeśli nie odwołasz się do niebawem w Twoim życiu pojawi się komornik.
Firma windykacyjna a komornik. Kiedy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?
Na etapie postępowania egzekucyjnego sprawy niewątpliwie się komplikują. W większości z nich skuteczne działanie jest niemożliwe. Jednak pewien procent spraw nadaje się do udzielenie pomocy nawet kiedy komornik działa w najlepsze. Jednak kiedy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika? Na to kluczowe pytanie odpowiadamy poniżej.
Postępowanie komornicze może być prowadzone wyłącznie w oparciu o tytuł wykonawczy. A ten z kolei to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Przekładając z prawniczego na język polski – firma windykacyjna musi pozwać dłużnika do sądu i sprawę prawomocnie wygrać! Jeśli taka rzecz nie miała miejsca to komornik z wniosku firmy windykacyjnej nie pojawi się.
Bywa jednak, że pojawia się komornik z zaskoczenia. W takiej sytuacji nie oznacza to, że pominięte zostało postępowanie sądowe. Takie postępowanie miało miejsce, ale osoba pozwana (zadłużona) nie dostała o tym informacji z sądu. Zwykle z dwóch powodów, tj.:
- zmiana miejsca zamieszkania po zawarciu umowy kredytu/pożyczki,
- zmiana nazwiska po zawarciu umowy kredytu/pożyczki.
Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Natychmiast zacznij działać. Koniecznym jest jak najszybsze zatrzymanie komornika. Musisz wykonać pierwszy krok, a więc ustalenie jaki komornik prowadzi Twoja egzekucję. W przypadku zajęcia konta bankowego czy wynagrodzenia za pracę oraz emerytury/renty nie będzie to trudne. Wystarczy wykonanie połączenia telefonicznego do banku czy podmiotu wypłacającego świadczenie. Po ustaleniu jaki komornik prowadzi egzekucję zadzwoń do jego kancelarii i ustal:
- jaki sąd oraz jakiego dnia wydał tytuł wykonawczy,
- jaka jest nazwa tytułu wykonawczego,
- jaka jest sygnatura tytułu wykonawczego
- kto jest wierzycielem.
Następnie wykonaj połączenie do sądu wydającego tytuł wykonawczy, podaj sygnaturę akt sprawy i zapytaj się na jaki adres wysyłane było orzeczenie sądowe do Twojej osoby. Zapewne upewnisz się, że był to jakiś stary i nieaktualny dawno adres.
Co w takiej sytuacji należy robić? Jak zdążyliśmy zauważyć osoby mające taki problem nie potrafią go załatwić samodzielnie. Wynika to z faktu dużej ilości profesjonalnych czynności jakie trzeba wykonać jedna po drugiej. Koniecznym jest skierowanie wniosku do sądu o doręczenie w sposób prawidłowy tytułu egzekucyjnego oraz złożenie w terminie ustawowym odwołania od tego orzeczenia. Ponadto osoba mająca egzekucję musi poinformować o całym incydencie komornika i zwykle również wierzyciela. Musza wiedzieć, że w sprawie najpewniej doszło do wadliwości. Podstawą jest zatrzymanie postępowanie egzekucyjnego.
W naszej Kancelarii EUROLEGE pomagamy w takich sprawach. Każdego dnia otrzymujemy od kilku do nawet kilkudziesięciu zgłoszeń egzekucji z zaskoczenia. Dlatego postanowiliśmy powołać specjalny zespół zajmujący się egzekucjami komorniczymi.
Jak zgłosić się do Kancelarii EUROLEGE o pomoc w walce z firmą windykacyjną?
Masz sprawę przeciwko firmie windykacyjnej? A może firma windykacyjna oddała sprawę do komornika? Pamiętaj, że u nas znajdziesz możliwość wykonania analizy sprawy całkowicie za darmo! A jeśli uznamy, że będziemy w stanie poprowadzić Twoją sprawę to pomożemy Ci na każdym etapie.
Kontakt z nami jest bardzo prosty. Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Pomoc świadczymy zdalnie. Nie musisz wychodzić z domu czy pracy, aby uzyskać pomoc profesjonalnego prawnika od spraw długów. Możesz do nas zadzwonić, napisać maila albo wysłać zgłoszenie przez formularz kontaktowy. Oddzwonimy najpóźniej kolejnego dnia roboczego i ustalimy jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja oddłużeniowa
Skontaktuj się z nami:
Niczym nie ryzykujesz. Zgłoszenie i konsultacje do niczego nie zobowiązują. W każdej chwili możesz się wycofać.

Kancelaria Eurolege
Kancelaria z wieloletnią praktyką w sprawach o zapłatę z powództwa banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych (funduszy sekurytyzacyjnych). Pomaga osobom zadłużonym, których sprawy są na etapie przedsądowym (windykacyjnym), jak również sądowym i egzekucji komorniczej.
Kategorie:
Wszystkie kategorie:
- Bez kategorii (7)
- Case study (28)
- Kredyty frankowe (62)
- Kredyty hipoteczne (48)
- Nieutoryzowane transakcje (59)
- Porady dla dłużników (453)
- Wiadomości (58)
- Wyroki sądowe (74)
- Wzory i przydatne pisma (105)
Dzisiej dowiedziałem się że jestem zadłużony z roku 1998 i 2005.komornik zajął mi 25%emerytury . ZUS Dal mi nr.tel.do komornika a komornik od razy Dal mi nr.do firmy która kupiła mój dlug. Mam 70 lat i proszę o pomoc.
Dzień dobry Panie Czesławie. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle może działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Mamy za mało informacji, aby to stwierdzić. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana maila z prośbą o więcej informacji. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Witam.Obecnie mam zajęte konto bankowe przez kilku komorników. Dodatkowo otrzymałam wczoraj 2 pisma od komornika o wszczęciu egzekucji pojazdów, które zostały sprzedane, gdyż jestem osobą niepełnosprawna, po kilku operacjach i bez pracy obecnie. Nie mając funduszy na opłacanie wynajmowanego mieszkania ,musiałam sprzedać ruchomości.Dodatkowo wierzytelności są z niewiadomych pochodzeń i z przed około 13-10 lat.Co mogę w tej sytuacji zrobić,potrzebuję szybkiej pomocy.
Dzień dobry Pani Ewo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Witam. Dotyczy 2014 r. Dług został odsprzedany . Nowy wierzyciel wytoczył sprawę sądową w 2017 r. W tym czasie zmieniłam adres zamieszkania . Wszedł mi komornik na konto bankowe .Nie wiem jak mam się ustosunkować do tej sprawy
Dzień dobry Pani Alicjo. Przede wszystkim należy sprawdzić czy komornik w ogóle mógł działać w danej sprawie. Być może komornik działa na podstawie wadliwego tytułu wykonawczego, który należy usunąć. Gdyby okazało się, że w tej konkretnej sprawie tak jest to możliwe stanie się odzyskanie wszystkich zabranych przez komornika pieniędzy. Zajmujemy się pomocą w tego rodzaju sprawach. Dlatego jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.
Witam mam pytanie mój tata ma zadłużenie którego nie jest wstanie spłacać dlatego że jest po udarze i jest niepełnosprawny. Firma windykacyjna bez przerwy do niego wydzwania tata chce spłacać zadłużenie ale tyle co jest wstanie ponieważ dostaje zasiłku rehabilitacyjnego 1700 zł a firma windykacyjna wyszła z propozycja 3700 zł miesięcznie rata . Czy to nie jest chore co ta firma wyprawia i straszy ze zostanie zabrany dom za to że nie zaplaci długu. Proszę o pomoc jak rozwiązać ta sytuacje
Dzień dobry. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pana/Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pana/Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl
Dostałam pismo od firmy windykacyjnej z prośbą o zapłatę “długu” za bilet lotniczy, który zarezerwowałam 2 lata temu (ale za który nie zapłaciłam! Przy etepie płatności miałam problem i płatność nie powiodła się, zatem poddałam się). Czy wgl mają prawo tego żądać?
Dzień dobry Pani Moniko. Zajmujemy się pomocą w oddłużaniu. Jeszcze dzisiaj napiszemy do Pani maila z prośbą o dodatkowe informacje. Prosimy o stałe monitorowanie swojej skrzynki mailowej. Również w folderze SPAM.Jednocześnie wskazujemy, że mamy specjalną usługę dedykowaną do tego rodzaju spraw. Więcej informacji na jej temat znajdzie Pani tutaj: https://klient.eurolege.pl
czasem firmy windykacyjne to ostatnia deska rachunku dla kogoś kto chce odzyskać swoje pieniądze. mi się o tyle udało, że poprosiłam o pomoc kruka a oni działają zgodnie z prawem ale i skutecznie.
Oczywiście każdy dochodzi swoich praw w ten sposób, który uzna za właściwy. My akurat pomagamy z drugiej strony pomagając osobom zadłużonym. Co najważniejsze, widzimy jak wiele dobrego udało nam się do tej pory zrobić dla zwykłych ludzi 🙂
jestem nekana od kilku lat przez firme Best ,w zwiazku z dlugiem z ktorym nie mam nic wspolnego, t mobail sprzed 22 lat prosze o pomoc
Pani Anno, faktycznie sprawa wygląda dziwnie. Być może to jakiś błąd, który wystarczy tylko wyjaśnić. A być może coś więcej. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: https://www.eurolege.pl/nie-mam-dlugu-dzwoni-windykator/